Belka
Czwartek, 18 Kwietnia 2019   imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Bitwa o Kołobrzeg 1945 - dokument

 
Film dokumentalny pt. "Bitwa o Kołobrzeg 1945" przedstawia kulisy zapomnianego wydarzenia, jakim był udział 1. Armii Wojska Polskiego w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku. Wyznaczenie Polakom tego szczególnego zadania miało oprócz działań militarnych znaczenie polityczne - odzyskanie dostępu do Bałtyku. W filmie przedstawiono przebieg walk o Kołobrzeg od 7 marca 1945 r. przez wejście do walki jako pierwszej 6. Dywizji Piechoty, która została uwikłana w ciężkich bojach o koszary białe i czerwone. Następnie ukazane został walki 4. Dywizji Piechoty o dworzec kolejowy. Po raz pierwszy zostały również przedstawione przygotowania strony niemieckiej do obrony. W filmie obok archiwalnych zdjęć filmowych wykorzystano fragmenty filmu fabularnego "Jarzębina czerwona" oraz wspomnienia uczestników bitwy o Kołobrzeg - byłych żołnierzy 1 Armii. Militarne kulisy bitwy o Kołobrzeg nakreślili znawcy tego zagadnienia: profesor Henryk Stańczyk i dr Andrzej Aksamitowski. Film wzbogacają współczesne zdjęcia filmowe oraz komputerowe mapy przebiegu działań. NIE ROSZCZĘ SOBIE PRAW DO FILMU. FILM JEST JEDYNIE WRZUCONY DLA CELÓW EDUKACYJNYCH, NIE ZAROBKOWYCH.

 


Marek Kutyłowski
 
Data pliku video: 2017-05-13, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat kołobrzeski - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kołobrzegu. W skład powiatu wchodzą gminy: Dygowo, Gościno, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl i Ustronie Morskie, zajmując powierzchnię 724,66 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią przede wszytskim Bałtyk i nadmorskie plaże, a także: rzeka Parsęta, lasy, port i dzielnica uzdrowiskowa czy wyspa solna. Do zabytków zaliczają sie: latarnia morska, wieża ciśnień, Akademia Rycerska, Baszta Lontowa, fortyfikacje twierdzy głównie z XVIII i XIX wieku, Pałac rodziny Brunszwickich w którym mieści się Muzeum Oręża Polskiego, łaźnia miejska, Bazylika Najświętszej Maryi Panny, Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP czy Kościół Św. Jana Chrzciciela.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na turystyce, przemyśle rolno - spożywczym z przetwórstwem ryb, a także drobnym przemyśle mechanicznym.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 6 i 11.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola