Belka
Środa, 22 Maja 2019   imieniny: Julia, Wiesława, Helena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

PK: skuteczna walka prokuratury z wyłudzeniami VAT (komunikat)

Data publikacji: 2017-08-10, Data modyfikacji: 2017-08-10
A A AWydrukDrukuj  
 

- PK informuje:

Na polecenie Prokuratora Generalnego jest prowadzone śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych i prokuratorów, skutkiem których Skarb Państwa stracił nawet 250 miliardów złotych z powodu wyłudzeń podatku VAT. Postępowanie zostało niedawno rozszerzone o wątki dotyczące przyczynienia się władzy sądowniczej do wyłudzeń VAT na gigantyczną skalę.

Poinformował o tym dziś (10 sierpnia 2017 roku) na konferencji prasowej Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak wyjaśnił, od marca 2016 roku, a więc od wejścia w życie zmian strukturalnych i organizacyjnych w prokuraturze oraz połączenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, prokuratura konsekwentnie walczy z miliardowymi wyłudzeniami VAT. Już widać pierwsze efekty tych zmian. Wzrost wpływów do budżetu Państwa z podatku VAT jest gigantyczny.

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Białymstoku

- Poleciłem wszczęcie śledztwa dotyczącego niedopełnienia obowiązków w zakresie podjęcia działań związanych z regulacjami przeciwdziałającymi zjawisku wyłudzeń VAT-u i w konsekwencji działania na szkodę interesu publicznego. Przedstawiciele centralnych organów Państwa w latach 2008-2015 posiadali informacje, że dochodzi do gigantycznych wyłudzeń i strat w związku z działalnością mafii VAT-owskiej i nic z tym nie zrobili, w konsekwencji ułatwiając sprawcom popełnianie przestępstw. Przynosiły one Państwu straty finansowe szacowane na kwotę 200-250 miliardów złotych - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Postępowanie to zostało wszczęte 19 października 2016 roku i jest prowadzone w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku.

W toku śledztwa prokuratorzy badają całokształt działań związanych z procesem legislacyjnym mającym na celu ukrócenie praktyk związanych z uszczuplaniem należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem bezpodstawnych zwrotów tego podatku.

- Badana jest również kwestia ewentualnych zaniechań ze strony funkcjonariuszy publicznych, które umożliwiały przez długi czas przestępczą działalność powodującą straty Skarbu Państwa sięgające setek miliardów złotych. Chodzi o pracowników wszystkich organów i instytucji uczestniczących w całym procesie legislacyjnym oraz powołanych do dbania o interesy finansowe Skarbu Państwa, w szczególności pracowników właściwych Departamentów Ministerstwa Finansów, w tym Departamentu Podatku od Towarów i Usług i Departamentu Prawnego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także o osoby kierujące w tamtym czasie tymi organami - podkreślał Zbigniew Ziobro.

Bezpodstawne orzeczenie Sądu Najwyższego

- W ostatnim czasie śledztwo to zostało również rozszerzone o wątki dotyczące przyczynienia się przez przedstawicieli władzy sądowniczej do gigantycznych wyłudzeń VAT-u - dodał Prokurator Generalny.

Początkowo orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazywało na obejmowanie idealnym zbiegiem przepisów kodeksu karnego skarbowego oraz kodeksu karnego zdarzeń związanych z wyłudzeniami w zakresie podatku VAT. Przykładowe orzeczenia Sądu Najwyższego odnoszące się do tej kwestii, a nawet idącej dalej, wskazujące na możliwość wyłącznego kwalifikowania tych zdarzeń z przepisów kodeksu karnego to: wyrok SN z 12 lipca 2007 roku (sygn. akt IV K 171/07), wyrok SN z 9 maja 2006 roku (sygn. akt II K 259/06), czy wyrok SN z 1 marca 2004 roku (sygn. akt V K 248/03). W konsekwencji kwalifikowano takie czyny zarówno z przepisów karno-skarbowych, jak i kodeksu karnego, np. art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 kodeksu karnego, które przewidywały surowsze kary. Skutkowało to też dłuższym okresem przedawnienia takich przestępstw.

Mimo dość jednoznacznej linii orzeczniczej 12 sierpnia 2008 roku zapadł wyrok Sądu Najwyższego (sygn. akt V KK 76/08), w którym sędziowie SN stwierdzili, że porównanie treści art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego i art. 286 par. 1 kodeksu karnego prowadzi do oczywistego wniosku, że pierwszy z nich jest przepisem lex specialis w stosunku do drugiego. Orzeczenie to nie odwoływało się do żadnych wcześniejszych orzeczeń sądowych w tym zakresie. Dało to możliwość kwalifikowania tych przestępstw wyłącznie w oparciu o przepisy karno-skarbowe, z konsekwencjami w postaci np. niższego zagrożenia karą czy też krótszego okresu przedawnienia.

- Orzeczenie to było całkowicie bezpodstawne i zapadło wbrew obowiązującym przepisom. Otworzyło ono też szeroko drzwi dla poczucia bezkarności dla wszelkich mafii VAT-owskich. Stanowiło ono wielki bonus dla gangów i świata przestępczego i skutkowało gwałtownym wzrostem wyłudzeń VAT - podkreślał dziś Zbigniew Ziobro.

Dopiero 24 stycznia 2013 roku (sygn. akt I KZP 19/12) Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która zmieniła dotychczasową, złą praktykę. Wskazał w niej na konieczność stosowania idealnego zbiegu przestępstw powszechnych i karnych-skarbowych. - Uchwała ta tylko potwierdza zasadność zarzutów, które formułujemy - zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Błędne zalecenia ówczesnej Prokuratury Krajowej

W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku badany jest także wątek przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków

przez ówczesne kierownictwo Prokuratury Krajowej.

- W piśmie z 27 lutego 2009 roku ówczesny dyrektor Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, a dziś prezes Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia", Krzysztof Parchimowicz wskazał pogląd o konieczności kwalifikowania tzw. wyłudzania podatku VAT wyłącznie w oparciu o przepisy kodeksu karnego skarbowego, a także wyselekcjonowanie spraw zagrożonych przedawnieniem oraz nakazał przygotowanie alternatywnych wniosków o wymiar kary w oparciu o przepisy kodeksu karnego skarbowego, które przewidują niższe kary. Wskazał on także na brak możliwości stosowania tymczasowego aresztowania w oparciu o przesłankę zagrożenia surową karą - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej I Zastępca Prokuratora Generalnego - Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Przypomniał także, że polecenie ówczesnego kierownictwa Prokuratury Krajowej skutkowało umorzeniami postępowań dotyczących oszustw VAT-owskich.

Nastąpiła poprawa wyników pracy prokuratury

Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy wymienili również szereg działań, podejmowanych przez prokuraturę i rząd na rzecz skutecznej walki z przestępczością VAT-owską. Zaliczyć do nich można wprowadzenie zmian legislacyjnych, w tym nowych przepisów o konfiskacie rozszerzonej czy przepisów przewidujących kary do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa VAT-owskie; powołanie we wszystkich prokuraturach regionalnych specjalnych wydziałów do spraw przestępczości finansowo-skarbowej; powołanie Krajowej Administracji Skarbowej; prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla setek prokuratorów, którzy zajmują się zwalczaniem tego typu przestępczości.

Działania te doprowadziły do zdecydowanej poprawy wyników pracy prokuratury w zakresie zwalczania przestępczości finansowo-skarbowej.

- Od marca 2016 roku we wszystkich prokuraturach regionalnych zakończono 633 postępowania dotyczące uszczuplenia podatku VAT dużej wartości. Nadal w biegu pozostaje 696 postępowań dotyczących takiej przestępczości. W okresie tym prokuratury regionalne łącznie skierowały do sądów 225 aktów oskarżenia na łączną kwotę uszczuplenia i narażenia na uszczuplenie VAT w wysokości 1 miliarda 838 milionów 276 tysięcy 337 złotych. Wobec 505 oskarżonych zapadły wyroki skazujące. 34 sprawców zostało skazanych na kary bezwzględnego pozbawienia wolności - wyliczał Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Prokurator Krajowy wskazał, że w toku postępowań prowadzonych przez prokuratury od marca 2016 roku podejrzanych było 2172 osoby, którym zarzucono uszczuplenie i narażenie na uszczuplenie w podatku VAT na łączną kwotę 13 miliardów 904 milionów 342 tysięcy 455 złotych. Wobec 330 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Na majątku podejrzanych prokuratorzy dokonali zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę 755 milionów 952 tysięcy 286 złotych.

- Dane te pokazują znaczący postęp w zakresie zwalczania tzw. przestępczości VAT-owskiej - podkreślił Prokurator Krajowy.

Współpraca z Sejmową Komisją Śledczą

Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy zgodnie zadeklarowali, że prokuratura konsekwentnie będzie podejmowała działania zmierzające do wyeliminowania przestępczości VAT-owskiej w Polsce i wyjaśnienia, dlaczego tak dynamicznie mogła się ona rozwijać za poprzednich rządów.

- Chciałbym zadeklarować swoje pełne poparcie dla idei powołania komisji śledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT-u, do których dochodziło za poprzednich rządów w latach 2008-2015. Szacowane są one na gigantyczną kwotę 200-250 miliardów złotych - powiedział Zbigniew Ziobro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

 

kom/ zjt/, Źródło artykułu: Prokuratura Krajowa
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat kołobrzeski - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kołobrzegu. W skład powiatu wchodzą gminy: Dygowo, Gościno, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl i Ustronie Morskie, zajmując powierzchnię 724,66 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią przede wszytskim Bałtyk i nadmorskie plaże, a także: rzeka Parsęta, lasy, port i dzielnica uzdrowiskowa czy wyspa solna. Do zabytków zaliczają sie: latarnia morska, wieża ciśnień, Akademia Rycerska, Baszta Lontowa, fortyfikacje twierdzy głównie z XVIII i XIX wieku, Pałac rodziny Brunszwickich w którym mieści się Muzeum Oręża Polskiego, łaźnia miejska, Bazylika Najświętszej Maryi Panny, Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP czy Kościół Św. Jana Chrzciciela.

  Gospodarka powiatu oparta jest głównie na turystyce, przemyśle rolno - spożywczym z przetwórstwem ryb, a także drobnym przemyśle mechanicznym.

  Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 6 i 11.
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola